Copy

500 ZNAKŮ

Co právě čtou autoři INFO.CZ?
Inspirujte se glosami o 500 znacích.

Zobrazuje se Vám mail nesprávně? Otevřete si ho v prohlížeči

SEDM ZÁKONŮ

MIROSLAV BÁRTA

Knihy, které se zabývají současným stavem civilizace, se dnes těší masivní oblibě. Několik jste jich mohli najít i v našem newsletteru a některé jste určitě četli. I v Česku ovšem máme jméno, které se může směle rovnat s Brunem Macaesem či Yuvalem Hararim. Egyptolog Miroslav Bárta v novince Sedm zákonů (Jak se civilizace rodí, rostou a upadají) formuluje sedm pravidel, podle nichž je možné odhadovat vývoj civilizací. Jeho kniha je skutečnou událostí letošního roku, stejně jako jeho výstava Sluneční králové. Utíkejte do knihkupectví, nebudete litovat.
 


MICHAL
PŮR

DVA PROTI ŘÍŠI

JIŘÍ ŠULC

 

O operaci Anthropoid toho bylo napsáno opravdu hodně. Kdybych si měl vybrat jednu knihu, která hrdinství Josefa Gabčíka a Jana Kubiše přiblíží čtenáři, pak bez váhání vyberu Šulcův historický román, který dokáže fakta proložit podmanivým vyprávěním toho, co atentátu na Reinharda Heydricha předcházelo a co následovalo. Příběh je to dobře známý, žádná překvapení nepřináší, ale pomůže perfektně pochopit dobu, kterou si dnes ani neumíme představit a můžeme díky němu skutečně docenit to, jak dva obyčejní odvážní kluci změnili historii.
 

JAN
PALIČKA

THE END OF EVERYTHING

KATIE MACK

 
Astrofyzička Katie Mack s touhle knížkou loni sbírala uznání napříč (nejen) americkými médii. Absolutně srozumitelnou a čtivou formou popisuje vznik vesmíru, ale hlavně velké finále – pětici teorií ohledně jeho konce (spoiler: ano, tedy i našeho konce). Jaké to bude, se nejspíš nikdy nedozvíme, ale přesto má přemýšlení mimo „běžné vzdálenosti a čas“ jeden prospěšný efekt: člověk si s maximální pokorou uvědomí vlastní „velikost“ a malichernost celé řady věcí, kterými se lidstvo denně zabývá. Zkrátka dobrý lék na přebujelé ego a řadu dalších starostí.

LUKÁŠ
POSPÍŠIL

POSLEDNÍ ÚTĚK ADAMA DRECHSLERA

JIŘÍ PEHE

 
Těžce nemocný spisovatel Adam Drechsler se rozhodl vypravit na poslední cestu svého života. Do New Yorku, kde už předtím hlavní hrdina románu, stejně jako jeho autor, prožil kus života poté, co emigroval z komunistického Československa. Jak už to tak bývá, přidává se ztráta životní lásky i osudové setkání s mladou dívkou, která by o něm ráda napsala knihu, zatímco on jí vysvětluje, že se nejen jeho život, ale vlastně vše řítí do nicoty. Pokud jde o prózu, jde o to nejlepší, co Pehe dosud napsal.


VRATISLAV
DOSTÁL

Partner newsletteru

Líbil se vám dnešní newsletter? Nasdílejte ho svým přátelům!

Dostali jste tento newsletter od přátel a chcete jej taky odebírat? Zaregistrujte se!


Z odběru newsletteru se můžete odhlásit zde.

Copyright © 2020 INFO.CZ, Všechna práva vyhrazena.
INFO.CZ
Facebook INFO.CZ
Twitter INFO.CZ